понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety alias żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Żywopłoty na ogól spełniają role ogrodzenia, tymczasem często służą tez za dekoracje. Zazwyczaj takie sztacheta PVC sadzi się w słonecznych elementach, gdzie ekspresowo wzrastają oraz silnie się zagęszczają. Wiele powabu maja tez takie rosnące ogrodzenia, które wiodą poprzez cieniste katy ogrodu. Ciemna zieleń liści z prześwitująca gdzieniegdzie plątanina gałązek czy tez kwiatami aranżują przyciągające spojrzenie obrazy, natomiast rześka wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , powoduje iż nawet krótki spacer nieopodal takiego parkanu uspokaja i uspokaja.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, trzeba uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki które panują w skwerze, a także nasze upodobania i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju same wzrastają, częstokroć również bujnie rozkwitają, ale chcą również sporo miejsca. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe sztachety z PCV zdołają być niezmiernie smukłe, lecz wypada je cyklicznie wycinać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się myśleć, bowiem takie ogrodzenie komponuje się na lata, czasami nawet na pokolenia.


W większości wypadków zadowalający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on dużo walorów:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio wytrzymuje porę suchą,
•ekspresowo rośnie,
•cyklicznie podcinany porządnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią cudownie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać wyłącznie od strony reprezentacyjnej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niesłychanie wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta Winylowe stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posesji. Jeśli mamy mnóstwo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe ogrodzenie było bardzo wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий