среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało biegłym okiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie głazy sztachety te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, prostej obróbce oraz względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy lub od razu obrabia, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy sztachetki plastikowe na ogrodzenie i bramę sztachetowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany lepiszczem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Prócz bazy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor skał na sztachety PVC z Krosna na plot i bramkę ze sztachet, przybierają one wtenczas różne pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można również siekać na sześciany o proporcjonalnych kształtach, wykorzystywane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je dzielić przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na małe, nierównych kształtów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta plastykowe wykorzystuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż i ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na balustrady z Winylu na ogrodzenie i bramę ze sztachetek. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu parku i naszych zamiłowań forma kamiennych tafel może być rozmaity – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki i sztacheta z plastiku na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek stawia się z głazów różnorakiego zarysu, ułożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z odłamków o niesymetrycznych układach, wypada je właściwie zestawiać tzn. tak, ażeby forma każdego następnego zespalał się z poprzednim. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku można wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają także mchem i wodorostami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane jednostki oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, aby kamienie na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий